sunnuntai 19. toukokuuta 2019

2018 Nebula, Ray Bradbury ja Andre Norton -palkinnot jaettu

Science Fiction and Fantasy Writers of America (SFWA) on jakanut vuoden 2018 Nebula-palkinnot. Tämän lisäksi julkaistiin myös Andre Norton ja Ray Bradbury -palintojen voittajat, Voittajat on merkitty tummennettuina alla olevaan listaan.

Romaani
  • The Calculating Stars, Mary Robinette Kowal
  • The Poppy War, R.F. Kuang
  • Blackfish City, Sam J. Miller
  • Spinning Silver, Naomi Novik (arvostelu)
  • Witchmark, C.L. Polk
  • Trail of Lightning, Rebecca Roanhorse
Pienoisromaani
  • Fire Ant, Jonathan P. Brazee
  • The Black God’s Drums, P. Djèlí Clark
  • The Tea Master and the Detective, Aliette de Bodard
  • Alice Payne Arrives, Kate Heartfield
  • Gods, Monsters, and the Lucky Peach, Kelly Robson
  • Artificial Condition, Martha Wells (arvostelu)
Pitkä novelli
  • The Only Harmless Great Thing, Brooke Bolander
  • “The Last Banquet of Temporal Confections”, Tina Connolly
  • “An Agent of Utopia”, Andy Duncan
  • “The Substance of My Lives, the Accidents of Our Births”, José Pablo Iriarte
  • “The Rule of Three”, Lawrence M. Schoen
  • “Messenger”, Yudhanjaya Wijeratne & R.R. Virdi
Novelli
  • “Interview for the End of the World”, Rhett Bruno
  • “The Secret Lives of the Nine Negro Teeth of George Washington”, Phenderson Djèlí Clark
  • “Going Dark”, Richard Fox
  • “And Yet”, A.T. Greenblatt
  • “A Witch’s Guide to Escape: A Practical Compendium of Portal Fantasies”, Alix E. Harrow
  • “The Court Magician”, Sarah Pinsker
Ray Bradbury -palkinto draamamuotoiselle esitykselle
  • Black Panther
  • Dirty Computer
  • The Good Place: “Jeremy Bearimy”
  • Sorry to Bother You
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • A Quiet Place
Andre Norton -palkinto nuorille aikuisille suunnatulle science fictionille tai fantasialle
  • Children of Blood and Bone, Tomi Adeyemi
  • Aru Shah and the End of Time, Roshani Chokshi
  • A Light in the Dark, A.K. DuBoff
  • Tess of the Road, Rachel Hartman
  • Dread Nation, Justina Ireland
  • Peasprout Chen: Future Legend of Skate and Sword, Henry Lien

torstai 16. toukokuuta 2019

Tähtifantasia-ehdokkaat 2019 valittu

Helsingin Science Fiction Seura ry on valinnut vuosittaisen Tähtifantasia-palkinnon ehdokkaat. Palkinto myönnetään parhaalle suomennetulle fantasiakirjalle ja ehdokaslista näyttää perusteluineen tältä:
  • Matt Haig: Kuinka aika pysäytetään (Aula & Co, suom. Sarianna Silvonen) – Eri aikatasoilla leikittelevä romaani pohtii ikuisen elämän ongelmaa viisaasti mutta viihdyttävästi.
  • Robin Hobb: Narrin salamurhaaja (Otava, suom. Ilkka Rekiaro) – Vahvalla kerronnalla ja henkilökuvauksella varustettu seikkailutarina, jolla on sanottavaa myös ihmisten kyvyttömyydestä ymmärtää toisiaan. (arvostelu)
  • Shirley Jackson: Linna on aina ollut kotimme (Fabriikki Kustannus, suom. Laura Vesanto) – Goottilainen mysteeri, jonka outous kumpuaa romaanin päähenkilön mielenmaailmasta. Vaikuttava kuvaus peloista ja ennakkoluuloista. (arvostelu)
  • Samanta Schweblin: Houreuni (Like, suom. Einari Aaltonen) – Intensiivinen pienoisromaani käsittelee persoonallisella tavalla läheisen menettämisen pelkoa. (arvostelu)
  • T. H. White: Muinainen ja tuleva kuningas (Vaskikirjat, suom. Pekka Tuomisto) – Fantasian perusjärkäleisiin lukeutuva uudelleentulkinta kuningas Arthurin tarinoista tutkii inhimillisyyttä sekä vallan ja vastuun olemusta. (arvostelut)
Asiantuntijaraati valitsee näistä voittajan, joka palkitaan Jyväskylän Finnconissa heinäkuun alussa. Tällä kertaa olen lukenut teoksista 4/5, tosin kaksi alkuperäiskielisinä ennen kuin ilmestyivät suomeksi. Hienoa, että ilmestyivät.

sunnuntai 12. toukokuuta 2019

Locus-palkintoehdokkaat 2019

Locus Science Fiction -yhdistys on julkaissut vuoden 2019 Locus-palkintojen ehdokkaat. Tässä osa ehdokkaista, loput voi katsoa linkin takaa. Voittajat ilmoitetaan kesäkuun viimeisenä viikonloppuna.

Science fiction -romaani
  • Record of a Spaceborn Few, Becky Chambers
  • The Calculating Stars, Mary Robinette Kowal
  • If Tomorrow Comes, Nancy Kress
  • Revenant Gun, Yoon Ha Lee
  • Blackfish City, Sam J. Miller
  • Embers of War, Gareth L. Powell
  • Elysium Fire, Alastair Reynolds
  • Red Moon, Kim Stanley Robinson
  • Unholy Land, Lavie Tidhar
  • Space Opera, Catherynne M. Valente
Fantasia-romaani
  • Lies Sleeping, Ben Aaronovitch
  • Foundryside, Robert Jackson Bennett
  • The Monster Baru Cormorant, Seth Dickinson
  • Deep Roots, Ruthanna Emrys
  • Ahab’s Return, Jeffrey Ford
  • European Travel for the Monstrous Gentlewoman, Theodora Goss
  • The Mere Wife, Maria Dahvana Headley
  • The Wonder Engine, T. Kingfisher
  • Spinning Silver, Naomi Novik (arvostelu)
  • Creatures of Want and Ruin, Molly Tanzer
Kauhu-romaani
  • In the Night Wood, Dale Bailey
  • Unlanguage, Michael Cisco
  • We Sold Our Souls, Grady Hendrix
  • Coyote Songs, Gabino Iglesias
  • The Hunger, Alma Katsu
  • The Outsider, Stephen King
  • The Listener, Robert McCammon
  • Cross Her Heart, Sarah Pinborough
  • The Cabin at the End of the World, Paul Tremblay
  • Tide of Stone, Kaaron Warren
YA-romaani
  • The Gone Away Place, Christopher Barzak
  • The Cruel Prince, Holly Black
  • The Belles, Dhonielle Clayton
  • Tess of the Road, Rachel Hartman
  • Dread Nation, Justina Ireland
  • Cross Fire, Fonda Lee
  • The Agony House, Cherie Priest & Tara O’Connor
  • Half-Witch, John Schoffstall
  • Impostors, Scott Westerfeld
  • Mapping the Bones, Jane Yolen
Esikoisromaani
  • Children of Blood and Bone, Tomi Adeyemi
  • Semiosis, Sue Burke
  • Armed in Her Fashion, Kate Heartfield
  • The Poppy War, R.F. Kuang
  • The Quantum Magician, Derek Künsken
  • Annex, Rich Larson
  • Severance, Ling Ma
  • Witchmark, C.L. Polk
  • Trail of Lightning, Rebecca Roanhorse
  • Empire of Sand, Tasha Suri
Pienoisromaani
  • The Black God’s Drums, P. Djèlí Clark
  • The Tea Master and the Detective, Aliette de Bodard
  • “Umbernight“, Carolyn Ives Gilman
  • Black Helicopters, Caitlín R. Kiernan
  • Time Was, Ian McDonald
  • Gods, Monsters, and the Lucky Peach, Kelly Robson
  • The Freeze-Frame Revolution, Peter Watts
  • Artificial Condition, Martha Wells (arvostelu)
  • Rogue Protocol, Martha Wells
  • The Descent of Monsters, JY Yang
Pitkänovelli
  • “The Donner Party”, Dale Bailey
  • “Okay, Glory”, Elizabeth Bear
  • “No Flight Without the Shatter“, Brooke Bolander
  • The Only Harmless Great Thing, Brooke Bolander
  • “The Last Banquet of Temporal Confections“, Tina Connolly
  • “An Agent of Utopia”, Andy Duncan
  • “Queen Lily“, Theodora Goss
  • “Nine Last Days on Planet Earth“, Daryl Gregory
  • “Quality Time”, Ken Liu
  • “How to Swallow the Moon“, Isabel Yap
Novelli
  • “The Secret Lives of the Nine Negro Teeth of George Washington“, Phenderson Djèlí Clark
  • “The Bookcase Expedition”, Jeffrey Ford
  • “STET“, Sarah Gailey
  • “A Witch’s Guide to Escape: A Practical Compendium of Portal Fantasies“, Alix E. Harrow
  • “Cuisine des Mémoires”, N.K. Jemisin
  • “The Storyteller’s Replacement”, N.K. Jemisin
  • “Firelight“, Ursula K. Le Guin
  • “The Starship and the Temple Cat“, Yoon Ha Lee
  • “Mother of Invention“, Nnedi Okorafor
  • “The Court Magician“, Sarah Pinsker
Antologia
  • The Best Horror of the Year Volume Ten, Ellen Datlow, ed.
  • The Book of Magic, Gardner Dozois, ed.
  • The Year’s Best Science Fiction: Thirty-fifth Annual Collection, Gardner Dozois, ed.
  • Worlds Seen in Passing, Irene Gallo, ed.
  • The Best American Science Fiction and Fantasy 2018, N.K. Jemisin & John Joseph Adams, eds.
  • Robots vs Fairies, Dominik Parisien & Navah Wolfe, eds.
  • The Best Science Fiction & Fantasy of the Year, Volume Twelve, Jonathan Strahan, ed.
  • Infinity’s End, Jonathan Strahan, ed.
  • The Underwater Ballroom Society, Tiffany Trent & Stephanie Burgis, eds.
  • The Future Is Female!, Lisa Yaszek, ed.
Kokoelma
  • The Tangled Lands, Paolo Bacigalupi & Tobias S. Buckell
  • Brief Cases, Jim Butcher
  • An Agent of Utopia, Andy Duncan
  • How Long ’til Black Future Month?, N.K. Jemisin
  • The Dinosaur Tourist, Caitlín R. Kiernan
  • Fire & Blood, George R.R. Martin
  • All the Fabulous Beasts, Priya Sharma
  • The Future Is Blue, Catherynne M. Valente
  • Starlings, Jo Walton
  • How to Fracture a Fairy Tale, Jane Yolen
Tietokirjallisuus
  • Space Odyssey: Stanley Kubrick, Arthur C. Clarke, and the Making of a Masterpiece, Michael Benson
  • Sense of Wonder: Short Fiction Reviews (2009-2017), Gardner Dozois
  • Strange Stars, Jason Heller
  • Dreams Must Explain Themselves: The Selected Non-Fiction of Ursula K. Le Guin, Ursula K. Le Guin
  • Ursula K. Le Guin: Conversations on Writing, Ursula K. Le Guin & David Naimon
  • Old Futures: Speculative Fiction and Queer Possibility, Alexis Lothian
  • Tolkien: Maker of Middle-earth, Catherine McIlwaine, ed.
  • Astounding: John W. Campbell, Isaac Asimov, Robert A. Heinlein, L. Ron Hubbard, and the Golden Age of Science Fiction, Alec Nevala-Lee
  • None of This Is Normal: The Fiction of Jeff VanderMeer, Benjamin J. Robertson
  • An Informal History of the Hugos: A Personal Look Back at the Hugo Awards, 1953-2000, Jo Walton
Taidekirja
  • Yoshitaka Amano, Yoshitaka Amano: The Illustrated Biography – Beyond the Fantasy, Florent Gorges
  • Spectrum 25: The Best in Contemporary Fantastic Art, John Fleskes, ed.
  • John Howe, A Middle-earth Traveler: Sketches from Bag End to Mordor
  • Jeffrey Alan Love, The Thousand Demon Tree
  • Simon Stålenhag, The Electric State
  • Shaun Tan, Cicada
  • Charles Vess, The Books of Earthsea: The Complete Illustrated Edition, Ursula K. Le Guin (arvostelu)
  • Michael Whelan, Beyond Science Fiction: The Alternative Realism of Michael Whelan
  • Dungeons & Dragons Art and Arcana: A Visual History, Michael Witwer, Kyle Newman, Jon Peterson, & Sam Witwer
  • Lisbeth Zwerger, The Tales of Beedle the Bard, J.K. Rowling

tiistai 7. toukokuuta 2019

Vuoden 2019 Arthur C. Clarke -palkintoehdokkaat


Arthur C. Clarke -palkinnon vuoden 2019 palkintoehdokkaat ovat:
  • Semiosis , Sue Burke
  • Revenant Gun, Yoon Ha Lee
  • Frankenstein in Baghdad,  Ahmed Saadawi
  • The Electric State, Simon Stålenhag
  • Rosewater, Tade Thompson
  • The Loosening Skin, Aliya Whiteley

Palkintotuomareina toimivat Kris Black, Rhian Drinkwater, Kari Maund, Chris Pak ja Andrew Wallace. Palkinto jaetaan 17.7.2019.

torstai 2. toukokuuta 2019

Tähtivaeltaja-palkinto 2019 on jaettu

Helsingin Science Fiction Seuran vuoden 2019 Tähtivaeltaja-palkinto on annettu Johannes Anyurun He hukkuvat äitiensä kyyneliin -romaanille.

Asiantuntijaraati perustelee valintaansa seuraavasti: ”Anyurun lähitulevaisuuden Ruotsiin sijoittuva romaani on niin ajankohtainen, että suorastaan sattuu. Teos nostaa päivänvaloon vaikeita, ratkaisemattomia kysymyksiä osattomuudesta ja ulkopuolisuudesta. Se puhuu dystooppisin äänenpainoin yhteiskunnasta, jossa osa ihmisistä ei tule nähdyiksi.”  Laajempi perustelu luettavissa täältä.

Muut tänä vuonna ehdolla olleet kirjat olivat:
Cixin Liu: Kolmen kappaleen probleema
Hannu Rajaniemi: Kesämaa
George Saunders: Lincoln bardossa
Rivers Solomon: Menneisyyden kaiku

maanantai 22. huhtikuuta 2019

2018 BSFA-palkintojen voittajat julkaistu

British Science Fiction Associationin BSFA-palkintojen vuoden 2018 voittajat (tummennettuna alla) julkaistiin Easterconissa:

Paras romaani
  • Dave Hutchinson – Europe at Dawn
  • Yoon Ha Lee – Revenant Gun
  • Emma Newman – Before Mars
  • Gareth L Powell – Embers of War
  • Tade Thompson – Rosewater
Paras lyhyt fiktio
  • Nina Allan – The Gift of Angels: an Introduction
  • Malcolm Devlin – The Purpose of the Dodo is to be Extinct
  • Hal Duncan – The Land of Somewhere Safe
  • Ian McDonald – Time Was
  • Martha Wells – Exit Strategy
  • Liz Williams – Phosphorus
  • Marian Womack – Kingfisher
Paras tietoteos
  • Nina Allan – Time Pieces column 2018 articles
  • Ruth EJ Booth – Noise and Sparks column 2018 articles
  • Liz Bourke – Sleeps With Monsters column 2018 articles
  • Aliette de Bodard – On motherhood and erasure: people-shaped holes, hollow characters and the illusion of impossible adventures
  • Adam Roberts – Publishing the Science Fiction Canon: The Case of Scientific Romance
Paras taideteos
  • Ben Baldwin – wraparound cover for ‘Strange Tales’ slipcase set
  • Joey Hi-Fi – cover for ‘Paris Adrift’ by EJ Swift
  • Sarah Anne Langton – cover for ‘Unholy Land’ by Lavie Tidhar
  • Sing Yun Lee and Morris Wild – artwork for ‘Sublime Cognition’ conference
  • Likhain – In the Vanishers’ Palace: Dragon I and II
  • Bede Rogerson – cover for ‘Concrete Faery’ by Elizabeth Priest
  • Del Samatar – artwork for ‘Monster Portraits’ by Sofia and Del Samatar
  • Charlotte Stroomer – cover for ‘Rosewater’ by Tade Thompson

keskiviikko 3. huhtikuuta 2019

2019 Hugo, Lodestar ja John W. Campbell sekä 1944 Retro Hugo -ehdokkaat

Tämän vuoden science fiction ja fantasia -genren päätapahtuma, Worldcon, pidetään elokuussa Dublinissa, Irlannissa, jossa jaetaan perinteiseen tapaan myös genren Hugo-palkinnot. Tämän lisäksi jaetaan vuoden 1944 Retro Hugo ja John W. Campbell sekä Lodestar -palkinnot. Ääniä annettiin 1800, mikä on kutakuinkin saman verran kuin viime vuonna. Palkinnot jaetaan 18.8.2019. Alla pääkategoriat ja loput voi katsoa tästä linkistä:

Paras romaani
  • Record of a Spaceborn Few, Becky Chambers
  • The Calculating Stars, Mary Robinette Kowal
  • Revenant Gun, Yoon Ha Lee
  • Spinning Silver, Naomi Novik (arvostelu)
  • Trail of Lightning, Rebecca Roanhorse
  • Space Opera, Catherynne M. Valente
Paras pienoisromaani
  • The Black God’s Drums, P. Djèlí Clark
  • The Tea Master and the Detective, Aliette de Bodard
  • Beneath the Sugar Sky, Seanan McGuire
  • Binti: The Night Masquerade, Nnedi Okorafor
  • Gods, Monsters, and the Lucky Peach, Kelly Robson
  • Artificial Condition, Martha Wells (arvostelu)
Paras pitkänovelli
  • The Only Harmless Great Thing, Brooke Bolander
  • “If at First You Don’t Succeed, Try, Try Again“, Zen Cho
  • “The Last Banquet of Temporal Confections“, Tina Connolly
  • “Nine Last Days on Planet Earth“, Daryl Gregory
  • “When We Were Starless“, Simone Heller
  • “The Thing About Ghost Stories“, Naomi Kritzer
Paras novelli
  • “The Tale of the Three Beautiful Raptor Sisters, and the Prince Who Was Made of Meat“, Brooke Bolander
  • “The Secret Lives of the Nine Negro Teeth of George Washington“, Phenderson Djèlí Clark
  • “STET“, Sarah Gailey
  • “A Witch’s Guide to Escape: A Practical Compendium of Portal Fantasies“, Alix E. Harrow
  • “The Rose MacGregor Drinking and Admiration Society“, T. Kingfisher
  • “The Court Magician“, Sarah Pinsker
Paras sarja
  • Wayfarers, Becky Chambers
  • The Universe of Xuya, Aliette de Bodard
  • Machineries of Empire, Yoon Ha Lee
  • The October Daye series, Seanan McGuire
  • The Centenal Cycle, Malka Older
  • The Laundry Files, Charles Stross
Paras sarjakuva
  • Abbott, Saladin Ahmed, illustrated by Sami Kivela
  • Monstress, Vol 3: Haven, Marjorie Liu, illustrated by Sana Takeda
  • Black Panther: Long Live the King (issues 1-3), Nnedi Okorafor & Aaron Covington, illustrated by André Lima Araújo, Mario Del Pennino, Tana Ford
  • Paper Girls, Volume 4, Brian K. Vaughan, illustrated by Cliff Chiang (arvostelu)
  • Saga, Volume 9, Brian K. Vaughan, illustrated by Fiona Staples (arvostelu)
  • On a Sunbeam, Tillie Walden
Paras draamamuotoinen esitys, pitkä
  • Annihilation
  • Avengers: Infinity War
  • Black Panther
  • A Quiet Place
  • Sorry to Bother You
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
Paras draamamuotoinen esitys, lyhyt
  • Doctor Who: “Demons of the Punjab”
  • Doctor Who: “Rosa”
  • Dirty Computer, Janelle Monáe
  • The Expanse: “Abaddon’s Gate”
  • The Good Place: “Janet(s)”
  • The Good Place: “Jeremy Bearimy”
Paras oheistyö
  • Archive of Our Own (The Organization for Transformative Works)
  • The Hobbit Duology, Lindsay Ellis & Angelina Meehan (YouTube)
  • Ursula K. Le Guin: Conversations on Writing, Ursula K. Le Guin & David Naimon
  • Astounding: John W. Campbell, Isaac Asimov, Robert A. Heinlein, L. Ron Hubbard, and the Golden Age of Science Fiction, Alec Nevala-Lee
  • www.mexicanxinitiative.com/The Mexicanx Initiative Experience at Worldcon 76, Julia Rios, Libia Brenda, Pablo Defendini, John Picacio
  • An Informal History of the Hugos: A Personal Look Back at the Hugo Awards, 1953-2000, Jo Walton
Paras taidekirja
  • Daydreamer’s Journey: The Art of Julie Dillon, Julie Dillon
  • Spectrum 25: The Best in Contemporary Fantastic Art, John Fleskes, ed.
  • The Books of Earthsea: The Complete Illustrated Edition, Ursula K. Le Guin, illustrated by Charles Vess
  • Tolkien: Maker of Middle-earth, Catherine McIlwaine, ed.
  • Dungeons & Dragons Art & Arcana: A Visual History, Michael Witwer, Kyle Newman, Jon Peterson, & Sam Witwer
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse: The Art of the Movie, Ramin Zahed
John W. Campbell -palkinto parhaalle uudelle kirjailijalle (ei Hugo-palkinto)
Lodestar–palkinto parhaalle Young Adult -kirjalle
  • Children of Blood and Bone, Tomi Adeyemi
  • The Cruel Prince, Holly Black
  • The Belles, Dhonielle Clayton
  • The Invasion, Peadar Ó Guilín
  • Tess of the Road, Rachel Hartman
  • Dread Nation, Justina Ireland

Vuoden 1944 Retro Hugo -palkintoehdokkaat on julkaistu 1943 vuoden aikana. Ehdokasääniä annettiin 217. Palkinnot jaetaan Worldconissa 15.8.2019. Jälleen pääkategoriat tässä, loput voi katsoa linkin https://locusmag.com/2019/04/1944-retro-hugo-awards-ballot/ kautta:

Paras romaani
  • Das Glasperlenspiel [The Glass Bead Game], Hermann Hesse
  • Conjure Wife, Fritz Leiber, Jr.
  • Gather, Darkness!, Fritz Leiber, Jr.
  • Perelandra, C.S. Lewis
  • Earth’s Last Citadel, C.L. Moore & Henry Kuttner
  • The Weapon Makers, A.E. van Vogt
Paras pienoisromaani
  • “We Print the Truth”, Anthony Boucher
  • “Attitude”, Hal Clement
  • The Little Prince, Antoine de Saint-Exupéry (arvostelu)
  • “The Dream-Quest of Unknown Kadath”, H.P. Lovecraft
  • The Magic Bed-Knob; or, How to Become a Witch in Ten Easy Lessons, Mary Norton
  • “Clash by Night”, Lawrence O’Donnell (C.L. Moore & Henry Kuttner)
Paras pitkänovelli
  • “Citadel of Lost Ships”, Leigh Brackett
  • “The Halfling”, Leigh Brackett
  • “Thieves’ House”, Fritz Leiber, Jr
  • “Mimsy Were the Borogoves”, Lewis Padgett (C.L. Moore & Henry Kuttner)
  • “The Proud Robot”, Lewis Padgett (Henry Kuttner)
  • “Symbiotica”, Eric Frank Russell
Paras novelli
  • “Death Sentence”, Isaac Asimov
  • “Yours Truly – Jack the Ripper”, Robert Bloch
  • “King of the Gray Spaces” (AKA “R is for Rocket”), Ray Bradbury
  • “Exile”, Edmond Hamilton
  • “Q.U.R.”, H.H. Holmes (Anthony Boucher)
  • “Doorway into Time”, C.L. Moore
Paras sarjakuva
  • Plastic Man #1: “The Game of Death”, Jack Cole
  • Garth, Steve Dowling
  • Le Secret de la Licorne [The Secret of the Unicorn], Hergé
  • Wonder Woman #5: “Battle for Womanhood”, William Marsden & Harry G. Peter
  • Buck Rogers: “Martians Invade Jupiter”, Philip Nowlan & Dick Calkins
  • Flash Gordon: “Fiery Desert of Mongo”, Alex Raymond
Paras draamamuotoinen esitys, pitkä
  • Batman
  • Cabin in the Sky
  • A Guy Named Joe
  • Heaven Can Wait
  • Münchhausen
  • Phantom of the Opera
Paras draamamuotoinen esitys, lyhyt
  • The Ape Man
  • Frankenstein Meets the Wolfman
  • Der Fuehrer’s Face
  • I Walked with a Zombie
  • The Seventh Victim
  • Super-Rabbit

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...